Kırklar Sigorta Destek
mapfre sigorta
MAPFRE VAKFI’ndan obeziteye karşı önlem
CEO’nun Sorumluluğu

Almanya’da hayat branşının üstünlüğü

2013 yılında 460 milyonun üzerinde poliçe ve 187 milyar dolarlık ciroyla (2012’de 180.7 milyar dolar, yani yüzde 3.45 büyüme) – yüzde 50’sinden fazlası hayat branşı olmak üzere sigorta sektörü Alman ekonomisinin temel direklerinden biridir. Toplam 1 trilyon 350 milyar dolarlık aktifi yöneten 391 sigorta şirketi devlet ve şirketler için birinci derecede öneme haiz bir finansçı rolü oynuyorlar.
Reasüransta dünya lideri olan Almanya, aynı zamanda dünyanın en büyük beşinci sigorta pazarıdır ve genel inanışın aksine, hâlâ doymuş bir pazar değildir. İngiltere, Fransa veya İsviçre gibi başka ülkelerde, hayat sigortasındaki poliçe sayısı Almanya’nın iki mislidir. Örneğin, her yıl Fransızlar ortalama 1974 euro öderken, komşuları olan Almanlar 1062 euro ödemektedir. (Türkler 120 euro)
Ayrıca,  nüfusun hızla yaşlanmasıyla, Almanya birikimli hayat sigortasında büyüme potansiyeli sunuyor. Nitekim, 2001 emeklilik reformundan bu yana, Almanya’da 30 milyonun üzerinde özel sözleşme imzalandı.
Fakat sigorta şirketlerinin gelmekte olan değişikliklere cevap vermek üzere yenilik yapmaları gerekmektedir. Reasürans sektörünün dünya lideri Munich Ré Başkanı meslektaşlarını uyarmıştı. Nikolaus von Bomhard ekonomi gazetesi Handelsblatt tarafından düzenlenen bir değerlendirme toplantısında: “Mola vermenin zamanı değil”  diyordu.

HAYAT SİGORTASI
Almanya’da 80 milyon nüfusa 92 milyon hayat sigortası poliçesi düşüyor. Ama bu branş süregelen faiz oranının düşüklüğü nedeniyle cazibesini gittikçe yitiriyor.
Portföylerinin kârlılığını sürekli kılmak için, sigorta şirketleri aktiflerini çeşitlendirmeye başladılar.

AKTİFLER ALTYAPILAR PUPA YELKEN
Altyapıların finansmanı (yollar, demiryolları, limanlar, yüksek gerilim hatları, barajlar, rüzgar türbinleri, vs.) büyük grupların angaje olduğu pistlerden bir tanesi. Ekonomi ve Enerji Bakanı “Devletin artık altyapıları tek başına finanse edemediğini” belirterek, sigorta şirketlerinin enerji geçişinin finansmanına ve nakliye şebekelerinin istenen düzeye çıkarılmasına katılmaları gerektiğini söyledi.
Rating Ajansı Standard & Poor’s’a göre, “Dünyada bu tür yatırımlar her yıl 3 trilyon 400 milyar dolara ulaşıyor ve devletler artık tek başlarına bu yükü kaldıramıyorlar, öyle ki bütçeleri her yıl en azından 500 milyar dolar açık veriyor.” Allianz bu sektöre şimdiden girmiş bulunuyor. Sadece Fransa’da, Allianz yılbaşından beri 3 milyar doların üzerinde projeye finansman sağladı. (L’ARGUS)

David Kohen